Spolupracujeme

Stejně jako loni podporujeme charitativní projekty působící v Náměšti a okolí.

Akce cihla pojedenácté pomůže lidem s mentálním handicapem

 

Oblastní charita Třebíč ve spolupráci se sdružením Portus Praha pořádá jedenáctým rokem sbírku pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením s názvem Akce cihla. Cílem je vybudování bezbariérového venkovního přístupu do stacionáře Úsměv a zajištění svozové služby. V případě velkého úspěchu přibude na zahradě stacionáře i zahradní domek na nářadí potřebném pro pracovní terapie. Za podporu sbírky čekají dárce malé cihličky i jiné upomínkové předměty.  

Pracovníci a dobrovolníci Charity zde budou podávat informace o akci, zájemci budou moci přispět do speciálních pokladniček a za příspěvek 100 a více Kč obdrží cihličku, kterou mohou s vlastním podpisem věnovat Stacionáři Úsměv. „Cihla může být chápána jako symbol stavby, třeba mostu mezi světem handicapovaných a námi, na první pohled běžnými lidmi,“ vysvětluje Tomáš Barák. „Může ale také symbolizovat bourání bariér mezi dvěma světy, které k sobě mají tak blízko.“  Přispět lze také přímo na účet sbírky č. 2648138319/0800, ČS Třebíč.

Oblastní charita Třebíč sbírku poprvé zorganizovala v r. 2004. Za 10 let jejího konání se podařilo uskutečnit a pořídit mnoho dobrých věcí. Začalo to rekonstrukcí prostorově vhodnější budovy bývalé mateřské školy na ul. Gen. Sochora v Třebíči, kam se pak stacionář z původního sídla v Borovině přestěhoval. Postupně se vytvořily prostory dílen, jídelna, tělocvična, knihovna, místnosti pro individuální terapii a sociální zařízení pro vozíčkáře. Vybudovala se nájezdová rampa a pořídil se výtah. Přibyla keramická pec, upravila se okolní zahrada a v ní vystavěn altán s posezením pro vozíčkáře. Pak přišla na řadu cvičná kuchyň, výtvarná dílna, počítačové výukové programy, pro vozíčkáře bylo nakoupeno elektrické zvedací zařízení i výsuvná sedačka do automobilu. Vytvořil se a postupně vybavil počítačový koutek, kde klientům s mentálním postižením slouží dotyková obrazovka, speciálně upravené klávesnice a myši. I zahrada se dále upravovala a vyrostl na ní skleník, který rozšířil možnosti pracovní terapie. Rodinám s dětmi se zdravotním postižením sbírka pomohla uskutečnit víkendové pobyty a podpořila se i svozová služba. V roce 2014 a 2015 nastala přestávka, Oblastní charita Třebíč Akci cihla nepořádala. Zapojuje se do ní opět letos. 

Všem, kteří se rozhodnou podpořit nový ročník AKCE CIHLA, děkujeme!

Více o Akci cihla v ČR: www. akcecihla.cz a v Oblastní charitě Třebíč www.trebic.charita.cz/sbírky

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Kavárna Pohodička

 

Organizace Domov bez zámku provozuje sociálně terapeutickou dílnu - kavárnu Pohodička. Kavárna umožňuje zapojit do pracovního procesu lidi s mentálním postižením, kteří si v běžném provozu trénují obsluhu, přípravu nápojů a drobného jídla, ale také komunikaci se zákazníky. Kavárna vznikla díky projektu Ministerstva práce a sociálních věcí "Podpora Transformace sociálních služeb".

A co vše kavárna nabízí - návštěvníci kavárny mohou ochutnat výběrovou kávu z české pražírny Doubleshot, kvalitní víno, vyhlášené francouzské palačinky a další dobroty. Do Pohodičky mohou návštěvníci zajít také na výstavu obrazů, divadelní představení, předčítání knih, promítání filmů či hudební koncerty. Vítáí jsou rovněž nejmladší, pro které je připraven dětský koutek. Kavárnu si můžete pronajmout na oslavu narozenin, výjezdní poradu či jinou soukromou akci.

Pohodičku můžete potkat i na cestách - kavárna má také svoji pojízdnou variantu, která vyjíždí se svým stánkem na různé kulturní akce. V loňském roce to bylo více než 50 dnů na cestách. Pravidelně se účastní akcí, které připravuje Kraj Vysočina, jako například tradiční Letní dovádění či Bezpečná Vysočina. Kavárna Pohodička je i součástí Vysočina festu v Jihlavě. V pojízdné kavárně nabízíme několik druhů čerstvých palačinek a výbornou kávu.

Přijďte naši kavárnu navštívit, rádi vás uvidíme!

Dveře Pohodičky otevíráme ve 13 hodin a zavíráme ve 20 hodin. Jedině v pondělí máme úplně zavřeno.

Najdete nás na ul. V. Nezvala 115 v Náměšti nad Oslavou.

https://www.domovbezzamku.cz/kavarna-pohodicka/